UPS ها

یو پی اس ( ups ) چیست؟

UPS مخفف عبارت Uninterruptible power supply، به معناي منبع تغذيه بدون وقفه است. یو پی اس یک منبع تغذیه الکترونیکی است که وظیفه اصلی آن، تأمین بدون وقفه توان موردنیاز بار مصرفی می‌باشد، این سیستم بین برق شهر و دستگاه مصرف کننده قرار گرفته و علاوه بر تثبیت و تنظیم برق شبکه مانع از نفوذ نویز و اختلالات شبکه به تجهیزات حساس مصرف کننده می‌گردد. همچنین یو پی اس به عنوان منبع توان بدون وقفه با استفاده از انرژی ذخیره شده در باتری، برق موردنیاز تجهیزات مصرف کننده را تأمین می‌نماید .

درحقیقت استفاده از یک انرژی پشتیبان مانند سیستم تأمین انرژی بدون وقفه (UPS) شما را قادر می‌سازد که بر بیشتر مشکلات ناشی از برق شهر فائق آیید و همچنین محافظت در برابر قطع کلی برق را نیز بدست آورید شما می‌توانید سطوح مختلفی از حفاظت را در مقابل مشکلات برق برای سیستم خود جهت جلوگیری از تخریب و یا از دست دادن اطلاعات به کارگیرید. با توجه به اینکه روش‌های نسبتاً کم هزینه بسیاری را جهت تأمین سطوحی از حفاظت در مقابل مشکلات برق شهری برای تجهیزات می‌توانید به کار گیرید، هیچ یک از آنها نمی‌توانند به خوبی یک دستگاه تأمین برق بدون وقفه (یو پی اس) سیستم شما را در قبال مشکلات برق شهر حفاظت کنند. زمانی یو پی اس ها به عنوان یک سیستم گران ارزیابی می‌شدند اما امروزه باتوجه به گرانقیمت بودن تجهیزات از نظر سخت افزاری و یا اطلاعات و داده‌ها، هزینه تهیه وتأمین یک دستگاه یو پی اس کاملاً ارزان و مقرون به صرفه می‌باشد .قبل از وارد شدن به جزئیات کارکرد این سیستم، بد نیست که نگاه سریعی به ساختار آن بیندازیم.

هدف اصلی یک دستگاه یو پی اس تهیه یک منبع بدون وقفه انرژی برای تجهیزی است که ازآن محافطت می‌کند. این کار دقیقاً چگونه انجام می‌گیرد؟ دو شاخه یک وسیله الکترونیکی که به برق شهر(یا به کاهش دهنده تغییرات ولتاژ یکه به برق شهر متصل است) وصل می‌شود فقط از یک منبع نیرو استفاده می‌کند. اگر برق شهر قطع شود، آن وسیله در اثر انقطاع الکتریسیته به سرعت خاموش می‌شود. یک یو پی اس این معادله را با فراهم نمودن دو منبع قدرت برای وسیله خود به هم می‌زند Upsها به گونهای طراحی شدهاند که همواره دو منبع انرژی وجود داشته باشد. یکی منبع انرژی اولیه (برق شهر) و دیگری منبعی که در صورت قطع منبع اول وارد مدار می‌شود و به آن منبع ثانویه (باتری) گفته می‌شود.

بسته به نوع یو پی اس گاهی اوقات سوییچی برای کنترل اینکه کدامیک از منابع نیرو در هر لحظه مورد استفاده قرارمی‌گیرند تعبیه شده است. این سوییچ به محض اینکه متوجه شود که منبع اولیه قطع شده است از حالت اولیه به حالت ثانویه تغییر می‌کند و زمانی که منبع اولیه مجدداً وصل شد از حالت ثانویه به حالت اولیه باز می‌گردد. البته برق شهر، متناوب است و تجهیزات شما از برق متناوب استفاده می‌کند اگر چه تمامی باتری‌ها برق مستقیم تولید می‌کنند. بنابراین قسمتی از یو پی اس به نام شارژر عمل تبدیل انرژی متناوب به مستقیم جهت شارژ باتری‌ها را بر عهده دارد. همچنین بخشی دیگر بنامinverter  نیز برای تبدیل انرژی مستقیم ذخیره شده در باتری به برق متناوب جهت راه اندازی دستگاه شما در تمامی یو پی اس ها تعبیه  شده است. از اینرو می‌توان از باتری، شارژر و اینورتر به عنوان اصلی‌ترین بخش‌های یک دستگاه یو پی اس اشاره نمود.

در برخی از انواع ups ها یک مبدل بزرگ برق متناوب به مستقیم وجود دارد و inverter همواره نیروی لازم برای راه اندازی وسیله را تأمین می‌کند و خود i‌nverter انرژی لازم را از منبع اولیه و از طریق مبدل برق متناوب به مستقیم یا از باتری تأمین می‌کند Upsها درانواع گوناگون واندازههای متفاوت وجود دارند. واحد اندازه گیری یو پی اس،توان یا ( VAحاصلضرب ولتاژ در جریان خروجی ) میباشد. هر چه این ورتریک دستگاه یو پی اس قوی‌تر باشد توان و قدرت یو پی اس بیشتر خواهد بود به عبارتی می‌توان تعداد و توان تجهیزات بیشتری را پشتیبانی نمود از طرفی هر چه باتری‌های به کار رفته در یو پی اس از ظرفیت بالاتری برخوردار باشند زمان برق دهی در هنگام قطعی برق شهر بالاتر خواهد بود. یو پی اس‌های مختلف دارای ویژگیهای گوناگونی مانند آلارم‌های هشدار به هنگام بروز خطا یا اضافه بار، نرم افزار کنترل کامپیوتر به منظور ذخیره کردن اطلاعات و خاموش کردن کامپیوتر و امکانات دیگر می‌باشند.